Sant´ Ambrogio

Čtyři kilometry od Cefalù se v kopci nad mořem rozkládá příjemná malá obec, dnes s přibližně 250 obyvateli. Vznikla současně s výstavbou strážní aragonské věže na konci 16. století. V 19. století se začala rozšiřovat v zemědělskou osadu a pěstovalo se zde zejména víno a olivy. Vesnice se dále rozrostla, když se zde stavěla železnice. Pak přicházeli také další řemeslníci a obchodníci.

Sant´ Ambrogio poskytuje, díky svým velkým plážím, čistému moři, přírodním krásám zdejší krajiny a okolnímu lesu, výborné místo pro pěší turistiku nebo jízdu na kole či vyjížďku na koni po starověkých cestách a přírodních terasách nad mořem.

Jsou zde přátelští lidé s otevřenou náručí a skutečně autentické prostředí sicilského venkova. Za návštěvu stojí restaurace Osteria Bacchus s výtečnými čerstvými sicilskými pokrmy a, jak jinak, rovněž s výhledem na moře. Na náměstí je dobře zásobovaný supermarket. K dispozici je krásná skalnatá pláž pod obcí, na jedné straně pláže jsou k dispozici lehátka a slunečníky, stejně jako bar a restaurace, druhá část pláže je pak klidnější.

Jak se sem dostanete?

Cefalù je vzdálené jednu hodinu jízdy autem od letiště v Palermu, dvě hodiny z letiště v Trapani a také dvě hodiny z Letiště v Catanii. Všechna tři letiště jsou velmi dobře spojená s Evropou denními mezinárodními lety. Nová vysokorychlostní železnice spojuje města Palermo, Messina a Catania a právě město Cefalù se na této trati stalo důležitou zastávkou. Mezi Cefalù a Sant´ Ambrogio jsou pravidelné linky autobusu, je možné využít taxi službu nebo pronájem skútru či kola.

Moře, hory a zase moře

O zážitky není nouze – plachtění na otevřeném moři nebo snad strávit příjemné odpoledne na výletě lodí okolo pobřeží s pozorováním delfínů, vínem, jídlem a koupáním v zátokách? Půjčovny lodí, vodní sporty, kurzy šnorchlování a potápění.

Také množství outdoorových aktivit v okolních horách, ohromující scenérie například ze hřbetu koně na treku po jezdeckých stezkách přes vinice a kopce. Úchvatný kaňon a soutěsky Gola di Tiberio, pěšky a na člunech. To vše je možné podnikat v okolí Sant´ Ambrogio a Cefalù.

Návštěva kuriózního městečka Pollina, posazeného vysoko v kopcích, sugestivní amfiteátr Pietra Rosa na úpatí hradu, úzké uličky a úchvatné výhledy budou jistě patřit k nezapomenutelným zážitkům.

Malý kousek ráje

Množství historických i přírodních památek v okolí vyzývá k prozkoumání. V samotném centru dění, v Cefalù, rozhodně stojí za návštěvu rozlehlá katedrála Duomo - impozantní stavba v normanském stylu s jedinečnými vzácnými interiérovými mozaikami včetně byzantského Pantokratora nebo zachovalé budovy středověkých prádelen s tekoucí vodou, zbytky antického Dianina chrámu a středověká pobřežní pevnost.

Když bude historie a památek už příliš, k odpočinku poslouží množství kaváren a restaurací ve městě, procházka po přístavu nebo oddych na romantické pláži Spiaggia Caldura. Tato kouzelná zátoka se nachází mezi Cefalù a Sant‘ Ambrogio a opravdu připomíná kousek ráje.